عکس از حنجره

ویدئولارنگوسکوپی یا استروبوسکوپی ( عکس و تصویربرداری از حنجره ) در اصفهان

ویدئو لارنگوسکوپی حنجره سخت (rigid  video laryngoscopy) دقیق ترین نمای بزرگ شده از حنجره را در اختیار قرار می دهد. معاینه با تلسکوپ مخصوص دارای منبع نور و دستگاه بزرگنمایی که در یک لوله سخت قرار گرفته اند انجام می شود. در این نوع از لارنگوسکوپی حنجره، لوله از دهان بیمار داخل می شود (در این حال بیمار زبان خود را از دهان بیرون می آورد و به این دلیل قادر به صحبت کردن یا آواز خواندن نیست ولی می تواند صداهایی مانند «ای ی» را ادا کند. نتایج حاصل ارزش تشخیصی بالایی در بیماریهای حنجره دارد.

کلینیک پایتخت پارسه در اصفهان از مراکز تخصصی اختلالات صوت، پس ازفعال کردن این بخش تخصصی از سال 1390 در جهت  بهبود تشخیص بیماریهای حنجره مشغول به خدمت رسانی می باشد.ضمنا جهت تشخیص بهتر در این کلینیک، علاوه بر تصویربرداری حنجره، آنالیز صدای بیمار نیز به عنوان روش تکمیلی انجام می پذیرد.

 

                                   

استروبوسکوپی چیست؟

استروبوسکوپی یکی از روشهای نوین برای مشاهده ( عکس برداری و فیلم برداری ) حرکت تارهای صوتی است.

سرعت بالای حرکت تارهای صوتی در هنگام آواسازی ( حرف زدن ) ، اجازه مشاهده جزئیات رفتارهای حرکتی را با چشمان غیر مسلح به ما نمی دهد. استروبوسکوپی با تصویربرداری هوشمند خود این اجازه ( مشاهده رفتار تارهای صوتی در هنگام آواسازی ) را به متخصصان مربوطه میدهد. علاوه بر مشاهده رفتار تارهای صوتی در هنگام آواسازی فیلم و عکس رنگی از حنجره نیز خروجی استروب است. این مدارک به متخصصان گوش حلق و بینی و آسیب شناسان گفتار و زبان کمک می کند به درک بهتری از بیمارهای حنجره و اختلالات صدا دست پیدا کنند.

استروبوسکوپی حنجره چگونه انجام میشود؟

استروبوسکپی با نشستن بیمار بر روی صندلی و در ارتفاع دلخواه آزمونگر ( متخصصی که می خواهد استروبوسکوپی را اجرا کند ) آغاز می شود. استروبوسکپی بدون درد و در حالت هوشیاری فرد انجام می شود. بیمار گردنش را به جلو خم می کند و دهانش را باز می کند. با باز کردن دهان و بیرون آوردن زبان بیمار ، آزمونگر اندسکوپ را در جایی که به تواند تصویر واضحی از حنجره داشته باشد قرار می دهد. همانوطر که گفتیم استروبوسکپی کاملا بدون درد و براحتی انجام میشود.