فلجی یه طرفه تارهای صوتیunilateral vocal fold paralysis
  1397/07/01 

بیماران مبتلا به فلج یکطرفه ی تار صوتی با علایم گوناگون از جمله دیسفونی های ملایم تا شدید شناحته می شوند که شدت علایم بستگی به وضعیت تار صوتی فلج شده در حالت استراحت دارد. هنگامی که تارصوتی در موقعیت وسط قرار گیرد کیفیت صدا کمتر آسیب می بیند و هنگامی که تار صوتی در موقعیت دورتر قرار گیرد آسیب صوتی بیشتر خواهد بود. معمولا کیفیت صدا با نفس آلودگی، کاهش شدت و دوصدایی diplophonia بارز می شود. در برخی بیماران خستگی صوتی برای جبران بستگی چاکنای گزارش می شود. گاهی فرد از صدای زیرغیر طبیعی فالستو برای جبران این مشکل استفاده می کند تا بیشتر عضله ی تایروآریتنویید را درگیر کند. این عدم برخورد کافی دو تار صوتی به یکدیگر و بسته شدن ناکافی چاکنای از دست رفتن قدرت و کیفیت صوتی را در پی دارد. هم چنین از دست رفتن تونوسیته ی عضله تار صوتی و لاغر و ضعیف شدن بدنه ی تار در اثر فلج، حالت کمانی شدگی به گلوت در هنگام بستگی می دهد. عوامل فوق در بی نظمی، عدم تقارن و بستگی ناقص چاکنای در فاز ارتعاشی موثر هستند. درمانی که برای فلج تارصوتی در نظر گرفته می شود شامل صوت درمانی، فونوسرجری و تحریک مجدد یا ترکیبی از این روشها می باشد. انتخاب روش درمانی به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل شامل موارد زیر است:

 

آیا علت فلج شناخته شده است یا ناشناخته؟

 • وجود یا نبود آسپیراسیون
 • نیازهای صوتی و اولویت بیمار
 • مدت زمانی که از فلج تارصوتی گذشته است
 • وضعیت قرارگیری تارصوتی فلج در حالت استراحت و موقعیت آن تا خط وسط
 • وجود و یا نبود کمانی شدگی

در مورد فلجی های آیدیوپاتیک درمان انتخابی با هدف رساندن تارصوتی به صورت موقت به خط وسط است. این کار با تزریق موادی ژلاتینی و قابل جذب مثل ژلاتین اسفنجی، کلاژن، چربی ، کلسیم هیدروکسید آپاتیت و … به بعد جانبی تارصوتی فلج شده می باشد. تزریق معمولا به همراه درمانهای رفتاری صوتی ( گفتاردرمانی) به منظور رسیدن هرچه بهتر تارآوا به خط وسط و جلوگیری از رفتارهای صوتی نامناسب می باشد. وقتی که علت فلجی کاملا مشخص شود و شانسی برای بهبودی وجود نداشته باشد، درمان به طور معمول به وسیله ی جراحی، ترمیم حنجره با تزریق (لارینگوپلاستی) ، بردن تارصوتی فلج به خط وسط ( تایروپلاستی)، نزدیک بردن آریتنویید یا تثبیت کردن آریتنویید وعضله با جراحی و روشهای بازتحریکی می باشد. اینگونه درمانها نیز با درمانهای رفتاری به دلیل بالا بردن کیفیت درمان و جلوگیری از آسیبهای ثانویه تلفیق می شوند. هنگامی که پزشک از علت اصلی نامطمئن باشد اغلب بیمار به مدت ۶ ماه تا یکسال قبل از مداخله جراحی ، زیر نظر گرفته می شود.

درمانهای سنتی در گذشته شامل تزریق مواد پلاستیکی مصنوعی و خمیر تفلون به لبه ی جانبی تارصوتی فلج است. این روش حدود نیم قرن است که با وجود شکایتهای گزارش شده ، مورد استفاده قرار می گرفته است. این شکایتها از جمله مهاجرت ماده تفلون به قسمتهای دیگر بدن و گرانولوسیون بافتهای اطراف تفلون است. هنگامی که تفلون بیش از حد بالا یا بیش از حد وسط باشد، به ویژگیهای ارتعاشی تارصوتی فلج صدمه می زند.

به دلایل گفته شده اکنون تزریق با مواد جدیدتری صورت می گیرد این مواد شامل پلی تترا فلورو اتیلن می باشد.

روش درمانی دیگر جراحی بدنه ی حنجره است. این روش شامل دستکاری بدنه غضروفی حنجره است که تارهای صوتی را جای می دهد و فوایدی نسبت به روش تزریق دارد. از جمله اینکه کاملا برای بدنه و موکوس تارصوتی غیرتهاجمی است و دوم اینکه به طور بالقوه ترمیم پذیر است و مانع از اثر اسکار جراحی می شود.

 

و اما وظیفه ی صوت درمانی در مواجهه با این موارد:

 • کاهش رفتارهای پرکاری صوتی
 • تمرینات Hard glottal attack
 • تمرینات Pushing
 • روش Lateral digital pressure
 • روش Head tilt
 • روش Half-swallow boom
 • تمرینات Vocal functional

 

این تمرینات با هدف کاهش فشارهای ناشی از بستگی ناکافی گلوت و هم چنین نزدیک کردن تارصوتی فلج به خط وسط صورت می گیرد.

صوت درمانی توسط آسیب شناسان صوتی ( گفتاردرمانگران) صورت میگیرد.

 

منبع: ‏Stemple J.C, Roy, N., Klaben B.K. (2014) Clinical Voice Pathology: Theory and Management, Fifth Edition. 


 
نظرات کاربران
ارسال نظر
مقالات

هدف های مشاوره اصولی

روان‌شناسی مشاوره یکی از رشته‌های کاربردی روان‌شناسی است. به عبارت دیگر، روان‌شناسی مشاوره کابرد روان‌شناسی در زمینه کمک به افراد بهنجار برای حل مشکلات آنان یا کاربرد روانشناسی در مشاوره است.
1397/10/17
ادامه...

بازی درمانی

بازی درمانی یک روش درمانی است که برای درمان مشکلات و اختلالات کودکان مورد استفاده قرار می گیرد.
1397/08/28
ادامه...

بیش فعالی چیست ؟

بیش فعالی به حالتی گفته می شود که در آن کودک تحرک زیادی داشته و بیش از اندازه جنب وجوش دارد . این تحرک بالا و مصرف انرژی زیاد کودک باعث دردسرهایی برای خود و اطرافیانش در خانه و مدرسه می شود .
1397/07/01
ادامه...