بازی درمانی
  1397/08/28 

بازی درمانی یک روش درمانی است که برای درمان مشکلات و اختلالات کودکان مورد استفاده قرار می گیرد. هر چند کاربردهای بازی درمانی در مقالات متعدد مورد تایید قرار گرفته است، ولی اندازه گیری رفتارهای مشکل دار، هدف و تظاهرات تغییر آن به ندرت گزارش شده است. از بازی درمانی در درمان انواع اختلالات کودکان، مشکلات رفتاری که ریشه اضطرابی دارند، شب ادراری، ناخن جویدن، دروغ گفتن، پرخاشگری، بیش -فعالی، نارسایی توجه استفاده ، در بسیاری از موارد موثر ارزیابی شده است. (هنسر و میزلر، 2000)

بازی درمانی به عنوان ارتباط بین فردی پویا بین کودک و درمانگر آموزش دیده در فرایند بازی درمانی توصیف می شود که یک ارتباط امن را برای کودک توصیف میکند تا کودک به طور کامل خود را بیان کند. (ری، 2004) بازی درمانی به دو صورت فردی و گروهی می باشد. بازی درمانگری گروهی پیوند طبیعی دو درمان موثر است . این رویکرد درمانی برای کودکان فرایند روانی اجتماعی برای خودشان و دیگران فراهم می کند . ترکیب بازی درمانی و گروه درمانی، یک فرایند روان- شناختی و اجتماعی است که در آن کودکان از طریق ارتباط با یکدیگر در اتاق بازی چیزهایی را در مورد خودشان یاد میگیرند.

بازی درمانی گروهی برای درمانگر فرصتی را فراهم میکند که به کودکان کمک کنند تا یاد بگیرند که تعارضات را حل نمایند. (دایل جونز، 2002)

اهداف کلی از بازی درمانی گروهی کودک محور، کمک به مشارکت یادگیری، خودکنترلی، کمک به ابراز احساسات، احترام گذاشتن، پذیرفتن خود و دیگران، و بهبود رفتارهایی چون مهارتهای اجتماعی، عزت نفس و کاهش افسردگی است (لندرث، 2002، به نقل از باکرلی و باکر، 2005)

 

درمان اختلالات رفتاری:

اغلب درمان هایی که در مورد کودکان و نوجوانان با اختلالات رفتاری صورت میگیرد، در چهارچوب رویکردهای گوناگون قرار دارند. دارودرمانی، رفتار- درمانی، روان درمانی، خانواده درمانی، گروه درمانی و بازی درمانی.( شکوهی یکتا، 1384) اینکه بازی درمانگری یک روش کاملاً شناخته شده در محیط روان- شناسی کودک است اما تا چندی پیش این شیوه از پشتوانه تجربی اندکی برخوردار بود . تلاش برای اثبات ، بازی درمانگری هفت دهه قدمت دارد. در دهه 1940 اکسلاین نخستین بار به طور جدی کوشید اعتبار این روش مداخله را از طریق بررسی دقیق سوابق مراجعانش نشان دهد . اما تلاش های وی به دلیل عدم استفاده از روشهای آماری متناسب، به نتیجه قابل قبولی منتهی نشد.

در سالهای اخیر، در پرتو جنبش شناسایی درمانگریهای مبتنی بر شواهد، پژوهش در زمینه درمانگری به طور چشمگیری افزایش یافته است و پژوهشگران کوشیده اند بازی درمانگری را به عنوان یک روش درمانگری موثر در درمان طیف وسیعی از مشکلات و اختلالهای دوران کودکی، در فهرست موثرترین و پرکاربردترین روشهای درمانی قرار دهند(بیات،1387).

 

(برگرفته از مقاله مقدمه ای بر جایگاه بازی درمانی در مشکلات روانشناختی کودکان،زهرا برزگر، 1392)


 
نظرات کاربران
ارسال نظر
مقالات

هدف های مشاوره اصولی

روان‌شناسی مشاوره یکی از رشته‌های کاربردی روان‌شناسی است. به عبارت دیگر، روان‌شناسی مشاوره کابرد روان‌شناسی در زمینه کمک به افراد بهنجار برای حل مشکلات آنان یا کاربرد روانشناسی در مشاوره است.
1397/10/17
ادامه...

بازی درمانی

بازی درمانی یک روش درمانی است که برای درمان مشکلات و اختلالات کودکان مورد استفاده قرار می گیرد.
1397/08/28
ادامه...

بیش فعالی چیست ؟

بیش فعالی به حالتی گفته می شود که در آن کودک تحرک زیادی داشته و بیش از اندازه جنب وجوش دارد . این تحرک بالا و مصرف انرژی زیاد کودک باعث دردسرهایی برای خود و اطرافیانش در خانه و مدرسه می شود .
1397/07/01
ادامه...